Activity Arası Veri Aktarımı

Merhaba arkadaşlar , 

Android  ile ilgili ilk makalem bu , Bu makalemde uygulamalarının temelini oluşturan Activity 'lerin eklenmesi ve aralarında veri aktarılmasını inceleyeceğiz. 

Önce yeni Activity eklemeyi göreceğiz. Sol tarafta bulunan proje dosyalarının içinde layout klasörüne sağ tıklayıp new -> Activity'den hangi activity şablonunu kullanmak istiyorsak onu seçiyoruz.

 


 

Verileri aktarabilmek için öncelikle veri alabileceğimiz bir ekran gerekiyor. Bunun için mainActivity'mize textboxlar ekleyebiliriz ve bir de button eklememiz gerekmekte. 

Örnek ekran görüntüsü;

 

     Şimdi buttonumuza tıklayınca yeni Activity'mizi çağırmak için mainActivity xml dosyamız şöyle bir kod ekleyeceğiz.

android:onClick="Kaydet"   Tabi ki bu kodu <button kodumuzun altına ekleyeceğiz. Sonrasında java dosyamızı açarak kaydet isminde bir fonksiyon oluşturacağız. 
Bu fonksiyonun içinde bir Intent oluşturacağız ve bu Intent'i çalıştırabilmek için java dosyamızın en başına import android.content.Intent;' 'kodunu ekleyerek intent kütüphanesini import ediyoruz

Intent i = new Intent(this, KaydetActivity.class); -> bu kodumuz ile yeni oluşturduğumuz KaydetActivity isminde ki Activity Class'ımızı çağırıyoruz.

final EditText isim = (EditText)findViewById(R.id.isimTxt); -> bu kodumuz ile ID'si isimTxt olan EditText'imize girilen stringi isim adını verdiğimiz EditText nesnesine atıyoruz.

burada dikkatinizi çeken "final" in anlamı java yazanlar bilirler , Değişkenin veya nesnenin bir daha yüklenememesi değiştirilememesi için kullanılır.

Veri göndermeyi öğrendik bir de veriyi karşılayıp almayı öğrenelim. Yeni oluşturduğumuz Activity'mizin java dosyasını açıp main fonksiyonunda bir bundle oluşturuyoruz ve sonrasında ordan gönderilen nesnenin ismini kullanarak verimizi almış oluyoruz. Aşağıda da yeni activiy'mizde ki kod örneğini görüyoruz.

Bundle paketim = new Bundle();

paketim = getIntent().getExtras();
isim = paketim.getString("isim"); 

Bu makalemizin de sonuna geldik arkadaşlar. İlerleyen zamanlarda daha çok makale yazmaya çalışacağım.

 


18.02.2016 15:18:37

Merhaba. Web siteme hoşgeldiniz. Sitemde özgeçmişimi sertifika bilgilerimi ve bu güne kadar uygulamaya aldığım çalışmaları bulabilirsiniz. Herhangi soru sormak veya bana ulaşmak için İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu kulanabilirsiniz.

Gönülden istemek ve emek harcamak.
İşte tüm mesele bu.
30 Agust
#DGSaçıklanmadığıHerSaat @OSYMbaskanligi
Açıklayamadıklarınızdan mıyız ?
23 Agust
Makalelerimi İlk Sen Oku!