Android Uygulamada Telefon Numarası Aramak

Merhaba arkadaşlar , bu makalemde sizlere bir android uygulama içerisinde herhangi bir telefon numarasını arayabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle uygulamamızda arama yapabilmek için CALL_PHONE iznini vermiş olmamız gerekmekte. Bu izin için uygulamamızda Main klasörü altında ki Res klasörü altında bulunan AndroidMainfest.xml dosyasına aşağıda vereceğim kodu yazmamız gerekmekte.

<uses-permission android:name="android.permission.CALL_PHONE" />

Bu kodu </mainfest> in hemen üstüne yazmalıyız. 

 

Daha sonra java classımızın olduğu layouta bir buton ve id si telefonEditText olan bir edittext koyuyoruz. Butonun onClick ine arama_yap yazıyoruz. Edittext'e girilen numarayı butona basarak aranmasını sağlayacağız. 

Aşağıda ki kod ile butona basıldığında ACTION_CALL intentini çağırıyoruz ve numaramızı içine yazarak intenti start komutu ile başlatıyoruz.

 

public void arama_yap (View v){

String telefon = telefonEditText.getText().toString();
Intent intent = new Intent(Intent.ACTION_CALL);
intent.setData(Uri.parse("tel:" + telefon + ""));
startActivity(intent);
}

Bu makalemizin de sonuna geldik. 

 


04.04.2016 09:28:21

Merhaba. Web siteme hoşgeldiniz. Sitemde özgeçmişimi sertifika bilgilerimi ve bu güne kadar uygulamaya aldığım çalışmaları bulabilirsiniz. Herhangi soru sormak veya bana ulaşmak için İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu kulanabilirsiniz.

Gönülden istemek ve emek harcamak.
İşte tüm mesele bu.
30 Agust
#DGSaçıklanmadığıHerSaat @OSYMbaskanligi
Açıklayamadıklarınızdan mıyız ?
23 Agust
Makalelerimi İlk Sen Oku!