Django yüklemek ve ilk projemiz - admin paneli

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde Djangoyu yüklemeyi ve ilk projemizi hayata geçirip localde çalıştırmayı öğreneceğiz. 


Önce ki derslerimde python yüklemeyi ve sanal ortam oluşturmayı öğrenmiştik. Şimdi o kurulu olan sanal ortam üzerinden projemizi oluşturacağız ve hayata geçireceğiz. 

Djangoyu yüklemek tek bir satırlık kod ile mümkün arkadaşlar. Ben 1.9 sürümünü yüklüyorum. Siz de istediğiniz ya da işinize gelen sürümü bularak yükleyebilirsiniz. 
 

pip install django==1.9     // arkadaşlar dikkat edelim çift eşittir kullandık. 

Eğer herşey yolunda gittiyse bizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak.

Şimdi de projemizi oluşturmaya geldi sıra. Projemizi de yine tek satırlık kodla oluşturabiliyoruz. 

django-admin startproject testprojesi .  // arkadaşlar sonunda nokta var dikkat edelim. 

Eğer herşey yolunda gittiyse bizi böyle bir ekran karşılayacak. 

Evet arkadaşlar projemiz oluşturuldu. Projemizi pycharm ile açtığımızda kodları ve dosya yapısı şu şekilde karşımıza geldi. Şimdi local sunucumuzu çalıştıralım ve sitemizin nasıl göründüğüne bir bakalım. Aşağıda ki kod ile çalıştırıyoruz local sunucumuzu.

Python manage.py runserver      

http://127.0.0.1:8000/ tarayıcımızda açtığımızda karşımıza projemizde hiç bir model vs olmadığı için sadece çalıştığını görebildiğimiz bir ekran çıkıyor.

Ayrıca http://127.0.0.1:8000/admin olarak giriş yaparsak da karşımıza djangonun varsayılan admin teması ile birlikte bir login ekranı gelecektir. O da aşağıda ki gibi.

 

Şimdilik dersimiz bu kadar arkadaşlar. Bir sonra ki dersimizde migration ile veri tabanını oluşturup. Yeni kullanıcı ekleyip sisteme login olmayı göreceğiz!

 

 


02.11.2016 18:09:46

Merhaba. Web siteme hoşgeldiniz. Sitemde özgeçmişimi sertifika bilgilerimi ve bu güne kadar uygulamaya aldığım çalışmaları bulabilirsiniz. Herhangi soru sormak veya bana ulaşmak için İletişim sayfasında yer alan iletişim formunu kulanabilirsiniz.

Gönülden istemek ve emek harcamak.
İşte tüm mesele bu.
30 Agust
#DGSaçıklanmadığıHerSaat @OSYMbaskanligi
Açıklayamadıklarınızdan mıyız ?
23 Agust
Makalelerimi İlk Sen Oku!